Qardaş ölkə Azərbaycanın paytaxtı Bakıda keçirilən beynəlxalq tədbirdə sağlamlıq turizmi, innovasiya və yeni nəsil müalicə yanaşmaları müzakirə olundu. Tədbirdə bir çox nazir, səfir, alim və iş dünyasının tanınmış nümayəndələri iştirak etdi.
Sağlıq Turizmi Konfederasiyasının (SATKOF) prezidenti, Prof. Dr. Aysun Bay zirvənin açılış nitqini edərək, Türkiyə və Azərbaycan arasında strateji əməkdaşlığın sağlamlıq sahəsində də gücləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Prof. Dr. Bay çıxışında bu fikirləri səsləndirdi:
“Türkiyə və Azərbaycan yalnız tarixi və mədəni bağlarla deyil, eyni zamanda sağlamlıq və innovasiya sahəsində də gələcəyə istiqamət verəcək ortaq layihələrlə dünyaya nümunə olmalıdır. Sağlamlıq – sülhün, əməkdaşlığın və davamlı inkişafın ən güclü vasitəsidir.”
Prof. Dr. Bay həmçinin “Flakonlarda Yeni Nəsil Anti-Aging Aktiv Agentlər və Kök Hüceyrə Texnologiyası” mövzusunda təqdimat edərək, yaşlanmaya qarşı müalicələrdə innovativ yanaşmalar və kök hüceyrə texnologiyalarının sağlamlıq turizmində açdığı yeni imkanlar barədə geniş məlumat verdi.
Tədbir çərçivəsində keçirilən panellərdə sağlamlıq diplomatiyası, regional investisiya imkanları, innovativ müalicə üsulları və beynəlxalq pasiyent axınını artırmağa yönəlmiş yeni əməkdaşlıqlar müzakirə olundu. İştirakçılar, Türkiyə və Azərbaycanın həyata keçirəcəyi ortaq layihələrin yalnız iki ölkəyə deyil, bütün bölgəyə sağlamlıq və iqtisadi dəyər qazandıracağı barədə ortaq mövqedən çıxış etdilər.
Proqram çərçivəsində həmçinin Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə xüsusi görüş keçirildi. Görüşdə, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin vizioner liderliyi sayəsində iki ölkə arasındakı dostluq və əməkdaşlığın gündən-günə daha da gücləndiyi vurğulandı.
Bu kontekstdə, “Bir millət, iki dövlət” qardaşlıq fəlsəfəsinin sağlamlıq, elm və innovasiya sahələrinə də daşındığı, ortaq layihə və investisiyaların hər iki ölkə üçün strateji qazanclar təmin edəcəyi ifadə olundu.
Tədbir, Türkiyə–Azərbaycan qardaşlığının sağlamlıq və innovasiya sahəsində də yeni bir mərhələyə qədəm qoyduğunun güclü göstəricisi oldu.